Chcesz stworzyć surrealistyczną grafikę, w której nie ucierpi żadne zwierzę? Spróbuj sił w tym, co zaproponuje Ci Alex Palazzi Corella. W swojej pracy użył kilku zdjęć ze stocka i to, co znalazł w spiżarni.
Mieszkający w Barcelonie Alex Palazzi Corella jest grafikiem, animatorem grafiki ruchowej oraz, jak sam się określa, „twórcą zabawek artystycznych”. Często lawiruje między 2D a 3D, jak również między dziełem cyfrowym a rękodziełem.
Alex stworzył niniejszy obraz z kilku zdjęć pobranych z Adobe Stock oraz z jego własnych zdjęć kleistej substancji, którą przygotował z rzeczy ze swojej spiżarni. Mimo że cały proces wydaje się złożony, każda pojedyncza technika zastosowana przez Alexa jest łatwa do zrozumienia. Możesz obejrzeć 1-godzinne wideo z tego procesu, albo samemu spróbować opisanych technik.
Znajdź na stocku zdjęcia, których chcesz użyć i zacznij przygotowywać scenę. Przy pomocy narzędzia pióro zamaskuj niebo. Następnie dodaj drugie zdjęcie, z bardziej spektakularnymi chmurami, za pierwszym planem pierwszego zdjęcia. Użyj pędzla, żeby lekko rozjaśnić tło, dzięki czemu uzyskasz gładszy efekt stopienia.
Następnie dodaj kolejne chmury i używając narzędzia krzywe (na wszystkich warstwach) oraz pędzla, nadaj cieniom intensywności. Scena będzie bardziej dramatyczna.
Przygotuj kleistą substancję z sera, miodu i atramentu z kałamarnicy (gdzie można kupić atrament z kałamarnicy???). Całość podobno nie pachnie zbyt ładnie, więc może lepiej użyć zwykłego atramentu?
Dla głównego obrazu dodaj dwa zdjęcia substancji. Wytnij lassem lub piórkiem odpowiednie fragmenty. By osiągnąć gładki efekt stopienia, użyj narzędzia wypaczanie (Edycja > Transformacja > Wypaczanie). Wyrównaj poziomy, kontrast i jasność.
Zmontuj substancję z resztą obrazu używając narzędzia transformacja i wypaczanie. Wzbogać tło teksturami.
Żeby zrobić ptaki, trzeba czasami połączyć kilka zdjęć. Alex na przykład wyciął dziób ptaka z jednego zdjęcia, zamaskował delikatne piórka na brodzie ptaka przy pomocy maskowania kanału i dodał do innego ciała.
Użyj stempla, żeby rozciągnąć skrzydła ptaka za szyję. Zduplikuj niektóre pióra przy pomocy lassa, gumki i transformacji. Następnie wklej głowę używając transformacji i smużenia.
Wciąż używając tych samych technik dodaj pozostałe ptaki i jeszcze trochę substancji.
Dokonaj korekcji ogólnej i punktowej używając masek na takich warstwach dopasowania jak balans kolorów czy krzywe. Pędzlem korygującym i stemplem oczyść niedoróbki montażu. To żmudna praca, ale konieczna, żeby całość obrazu była spójna.
Aby stworzyć efekt ruchu skrzydeł ptaków, zduplikuj każdą warstwę ptaka i zastosuj rozmycie promieniste lub rozmycie kierunkowe (Filtr > Rozmycie) do duplikatu. Zamaskuj głowę w duplikacie, żeby zawsze wyglądała wyraźnie. Przy pomocy narzędzia smużenie na pierwszej warstwie ptaka zmaksymalizujesz wrażenie ruchu.
Na zakończenie zwiększ kontrast i dodaj „mgłę” w tle. Dopasuj ją przy pomocy narzędzia transformacja i zamaskuj tam, gdzie powoduje zagubienie szczegółów w postaciach ptaków i substancji. Dodaj trochę dymu, żeby powstała dodatkowa mgła.
Skośny promień światła uzyskasz za pomocą maźnięcia pędzlem i polecenia pochyl (Edycja > Transformacja > Pochyl). Zduplikuj go, żeby uzyskać wiele źródeł światła.
Po spłaszczeniu obrazu użyj filtra górnoprzepustowego w celu wyostrzenia i dodaj trochę szumu, żeby uzyskać analogowy charakter.