Tricki Adobe Illustratora, których jeszcze nie znasz
Trick pochodzi z banku zdjęć Fotolia
Jeśli używasz Adobe Illustratora, to z pewnością znasz wiele ciekawych sztuczek przyspieszających codzienną pracę. Ale czy na pewno znasz je wszystkie? Sprawdź!
Są rzeczy, które robimy codziennie, niemalże automatycznie, inne tylko sporadycznie. Illustrator ma wiele narzędzi, których wielu z nas nigdy nie użyło, bo nie było takiej potrzeby. Zdarzają się jednak czynności, które można by wykonać dużo szybciej, ale o tym nie wiemy. Co gorsza, znam ludzi, którzy mimo wieloletniej pracy WSZYSTKO WYKLIKUJĄ nie znając podstawowych skrótów klawiaturowych. Sam zresztą zbierałem szczękę z podłogi, gdy jeden gość powiedział że skróty do niczego nie są potrzebne i tylko utrudniają pracę. Po czym jedną ręką podparł brodę a drugą monotonnie klikał. Cóż, o jego efektywności trudno napisać cokolwiek pozytywnego.
Pracę z Illustratorem można jeszcze przyspieszyć
Poniższe porady pozwolą Ci zaoszczędzić czas podczas projektowania, dzięki czemu będziesz mógł zwiększyć swoją kreatywność zamiast zastanawiać się „jak to można szybko zrobić”.
- Podczas dodawania wielokątów, gwiazd lub flar (ktoś kiedykolwiek ich w ogóle używał???) trzymając wciśnięty klawisz myszy użyj strzałki kursora góra-dół, żeby zwiększyć lub zmniejszyć ilość boków.
- Podczas rysowania kształtów (nie tylko wyżej opisanych figur) naciśnij klawisz tyldy „~” aby szybko tworzyć kolejne kopie kształtu. Jeśli puścisz tyldę przed puszczeniem klawisza myszy, wszystkie kopie znikną.
- Aby utworzyć kopie danego obiektu wokół jakiegoś punktu obrotu zaznacz ten obiekt, następni naciśnij R (obrót) i z wciśniętym klawiszem ALT kliknij w dowolne miejsce, które stanie się punktem obrotu. Otworzy się okienko, w którym należy wpisać kąt obrotu. Kliknij przycisk COPY a następnie tyle razy CTRL+D ile kopii potrzebujesz.
- Aby rozrzucić jakiś kształt na ekranie, nie musisz tego robić ręcznie. Utwórz z kształtu symbol a następnie „rozpyl” go przy pomocy spray'a. To, często niedoceniane narzędzie pozwala także na modyfikacje rozpylonych symboli np. przesuwanie, obracanie, kolorowanie czy nawet stylizowanie.
- Aby zmniejszyć ilość obiektów i opanować chaos w warstwach warto wszystkie o tym samym kolorze scalić w jeden. Pozwoli to też w razie potrzeby na szybką zmianę koloru. W tym celu zaznacz wszystkie obiekty i rozdziel je (panel pathifnder > divide), następni kliknij jeden obiekt i zaznacz obiekty podobne (menu select > same > fill color), na końcu połącz je w jeden kształt (pathfinder > merge). Powtórz to dla pozostałych kolorów. Pisałem o tym w tutorialu o moich robalach.
Jestem pewien, że Ty też znasz ciekawe sztuczki. Podziel się nimi.
Jeśli podoba Ci się wpis,
koniecznie zalajkuj,
skomentuj i zapisz się na
newsletter