Sprawdź, jak wybrać skutecznego copywritera
Od dziecka uczymy się bardzo prosto segregować ludzkie predyspozycje zawodowe: są umysły ścisłe i humaniści. Kiedy trzeba postawić stronę internetową albo naprawić samochód, stawiamy na tych pierwszych. Kiedy nie potrafimy przygotować przemowy na ważne wydarzenie albo sklecić kilku słów do lokalnej gazety, szukamy kontaktu do tych drugich. Wszystko, co poukładane i technologiczne przynależy stereotypowo do umysłów ścisłych. To, co artystyczne i intuicyjne z kolei – do humanistów.
Podejście to pokutuje także w przypadku copywritingu. Wydaje nam się, że skoro copywriter operuje słowem, powinien być absolwentem jakiejś filologii albo dziennikarstwa. Na liście jego podstawowych umiejętności umieszczamy poprawne stawianie przecinków, znajomość gramatyki, rozeznanie w wyznacznikach formalnych różnych przekazów tekstowych. Działa to też w drugą stronę – ludziom, którzy ukończyli kierunki humanistyczne, wydaje się, że z miejsca mogą zawojować copywriterski świat. Nic bardziej mylnego.
Nikt z nas nie pozwoliłby przecież farmaceutce przeprowadzić rekonstrukcji stawu biodrowego albo mechanikowi samochodowemu naprawić Wielkiego Zderzacza Hadronów, prawda? Teoretycznie byłoby im łatwiej uzyskać wiedzę potrzebną do dokonania tych rzeczy – ze względu na posiadanie pewnych podstawowych dla danych dziedzin umiejętności – ale wciąż musieliby się doszkolić. Podobnie sprawa wygląda w przypadku filologów czy dziennikarzy i copywritingu.
Pisanie tekstów sprzedażowych to nie tylko znajomość zasad językowych. Dobry copywriter rozwija wiedzę z zakresu psychologii czy nowych mediów. Zamiast wykorzystywać rozległą znajomość skomplikowanych słów, ćwiczy się w sztuce upraszczania. Napisać tekst na zadany temat, nawet z podrzuconymi słowami kluczowymi, to żadna sztuka. Sztuką jest wiedzieć co, jak i dlaczego właśnie w ten sposób się pisze.
Jak w dzisiejszych czasach, gdy każdy może założyć działalność gospodarczą i nazwać się copywriterem, rozpoznać profesjonalistę?
Przede wszystkim trzeba zacząć od dokształcenia samego siebie. Zanim przystąpimy do poszukiwania idealnego partnera w tworzeniu treści sprzedażowych, przejrzyjmy kilka stron ofertowych i poradników. Wiele profesjonalnych firm opisuje swoje sposoby działania i proces współpracy. Copywriterzy działający solo mają z kolei blogi poświęcone swojej działalności, na których dzielą się przemyśleniami, a czasami case studies realizowanych zleceń. Najlepsi starają się wytłumaczyć absolutne podstawy swojego fachu tak, by potencjalny klient nie czuł się zagubiony i wiedział, czego oczekiwać. Warto również sprawdzić cenniki – nie będą one wskazówką samą w sobie, ale w połączeniu z innymi podpowiedziami mogą pomóc nam zorientować się, czy dana osoba zna się na swojej pracy.
6 cech, po których poznasz dobrego copywritera
Nie istnieją testy gwarantujące, że osoba, którą zatrudnimy, będzie idealną odpowiedzią na nasze potrzeby. Możemy jednak zmniejszyć szanse na podjęcie złej decyzji, kierując się kilkoma wskazówkami dotyczącymi cech dobrego copywritera. Copywriter na szóstkę:
- Umie sprzedać siebie. To logiczne, że jeżeli ktoś zawodowo zajmuje się oferowaniem treści sprzedażowych i rozumie mechanizmy rynku, potrafi także dobrze zaprezentować sam siebie. Jeżeli więc kontakt z potencjalnym realizatorem zlecenia wyda się nam nijaki czy nieprzyjemny, możemy podejrzewać, że nie mamy do czynienia z zawodowcem.
- Ma portfolio. Nie każdy copywriter posiada dedykowaną stronę internetową, na której zamieszcza wszystkie realizowane zlecenia. Powodów ku temu może być mnóstwo, ale najczęstszym jest dyskrecja. Wiele firm nie chce chwalić się tym, że skorzystało z usług copywritera, a profesjonalista uszanuje tę wolę, nie upubliczniając podobnych informacji. Prawo autorskie jest jednak na poziomie „ojcostwa utworu” niezbywalne, więc copywriter ma prawo zawrzeć podobne realizacje w swoim portfolio i pokazywać je właśnie zainteresowanym klientom np. w formie pliku pdf. Poza samymi realizacjami profesjonalista posiadał będzie także rekomendacje od dotychczasowych klientów.
- Ma doświadczenie w danej branży. Młodzi copywriterzy łapią jeszcze wiele srok za ogon i starają się pisać na każdy temat. Z czasem jednak w sposób naturalny profesjonalizują się w jakiejś dziedzinie. Profesjonalista przedstawi nam listę podobnych realizacji do naszego zlecenia albo wprost przyzna się, że podobna rzecz będzie u niego wymagała głębszego researchu. Agencje copywriterskie mają zwykle w swoich szeregach specjalistów z różnych dziedzin.
- Najlepsi są rozchwytywani. Jeżeli ktoś osiągnął już w branży pewną renomę i cieszy się uznaniem, to na jego stronie z pewnością znajdziemy informacje o różnego rodzaju aktywnościach – wykładach wygłoszonych na wydarzeniach związanych np. z marketingiem, prowadzonych kursach internetowych, udzielonych wywiadach czy artykułach gościnnych publikowanych w branżowych czasopismach lub na tematycznie powiązanych witrynach.
- Sam z siebie nie zrealizuje projektu na jutro. Nie chodzi tutaj o to, że najlepsi w branży zwykle są bardzo zapracowani i nie mają czasu (choć i to nie jest kłamstwem). Dobry copywriter po prostu wie, że realizacja zlecenia wymaga czasu – research, przygotowanie planu, rozmowy z klientem muszą potrwać. Tekst po napisaniu także powinien swoje odleżeć, by można było spojrzeć na niego świeżym okiem i zauważyć jego ewentualne niedoskonałości. Oczywiście, zdarzają się i bardzo pilne zlecenia, przy których zawodowcy będą gotowi stanąć na rzęsach byle zmieścić się w ekstremalnie krótkim czasie, ale żaden nie zaproponuje takiego rozwiązania sam z siebie.
- Złapie z każdym wspólny język. Jak każda branża i copywriting posiada swoisty sposób komunikacji. Przy pierwszym kontakcie człowiek może czuć się ogłuszony nadmiarem informacji i nowych terminów. Specjalista w swojej dziedzinie będzie jednak potrafił zaprezentować profesjonalne rozwiązania, używając do tego codziennego języka.
Ile powinien kosztować dobry copywriter?
Ach, jakże byłoby miło ustalić jakiś sztywny cennik, prawda? Niestety, nawet w obrębie jednej firmy czy osoby ceny realizacji zlecenia mogą się zmieniać w zależności od tematu, aktualnego obłożenia, terminu realizacji i wielu innych czynników. Warto mieć mimo wszystko w pamięci starą prawdę, że jeżeli ktoś się nie ceni to najwyraźniej ma ku temu jakiś powód – np. brak doświadczenia i umiejętności albo znajomości rynku. Z drugiej jednak strony to żadna trudność zażądać zbyt wysokiej względem jakości swoich działań ceny, tylko po to, by zbudować wrażenie profesjonalisty.
5 cech, po których poznasz złego copywritera
- Trzeba go stale prowadzić za rękę. Po pierwszych konsultacjach copywriter powinien mieć już wstępny plan realizacji zlecenia. Może zadać oczywiście jakieś pytania dookreślające, ale zwykle powinny one zawierać jakąś sugestię lub wskazówkę dotyczącą pisanego tekstu. To nie na barkach zleceniodawcy ma spoczywać odpowiedzialność za proces powstawania opłaconych np. opisów katalogowych.
- Jego teksty wymagają wielu poprawek. Błędy ortograficzne, interpunkcyjne, literówki… To wszystko może zdarzyć się nawet najlepszemu, ale w rozsądnych ilościach. Jeżeli tekst roi się od podstawowych błędów, najpewniej mamy do czynienia z amatorem.
- Jest gotowy pracować za absurdalnie niskie kwoty. Profesjonaliści znają swoją wartość i szanują swój czas. Jeżeli oferujemy komuś 5 złotych za 1000 znaków ze spacjami i oczekujemy wysokiej jakości artykułu, a on chętnie na to przystaje, to szanse na to, że spotkaliśmy fachowca, spadają niemal do zera.
- Trudno się z nim skontaktować. Nie odpowiada na e-maile, nie odbiera telefonów, nie odpowiada na pytania – jak w każdej innej dziedzinie to sygnał, że taki copywriter nie należy do grona profesjonalistów.
- Nie dotrzymuje terminów. Terminowość to niezwykle ważny element copywriterskiej branży. Jeżeli wybrany przez nas podwykonawca zwleka z wykonaniem zadania, nie odpowiada na zapytania o opóźnienia, nie proponuje nowych dat – mamy prawo w niego zwątpić.
Gdzie szukać właściwego copywritera?
Miejsc, w których natrafimy na specjalistów, jest sporo – skrywają się na specjalistycznych forach internetowych, w dedykowanych facebookowych grupach, ogłaszają się na branżowych portalach albo posiadają wysoko wypozycjonowane strony internetowe. Najczęściej, z racji swojego fachu, korzystają z więcej niż jednego sposobu promocji, by pokazać się światu, więc jeżeli jakieś nazwisko atakuje nas na wielu stronach, warto dać mu szansę. Najlepszy copywriterów jednak znajdziemy dzięki… poleceniom. Na rynku funkcjonuje wielu specjalistów, którzy nie mają potrzeby stałego reklamowania się, bo ich grafiki i tak pękają w szwach dzięki zadowolonym klientom, przekazującym dalej kompetentnego fachowca.
Izabela Aftyka. Copywriterka specjalizująca się w tworzeniu tekstów sprzedażowych, które podnoszą konwersję. Swoimi słowami wspiera małe i średnie firmy, a na stronie Copywriting Biznesowy dzieli się wiedzą z zakresu tworzenia skutecznych treści.
Jeśli podoba Ci się wpis,
koniecznie zalajkuj,
skomentuj i zapisz się na
newsletter