Oczekując na nową wersję Luminara, w którym główną nowością będzie rewelacyjny (przynajmniej wg twórców) system podmiany nieba oparty na sztucznej inteligencji, otrzymujemy szybką aktualizację programu do wersji 3.1.3. Jakie mamy zmiany?
Jeśli z jakichś powodów zgubią się pliki z biblioteki Luminara (np. po zmianie nazwy czy przeniesieniu w inne miejsce), wystarczy przejść do Lost Edits Album. „Zgubione” pliki powinny się tam odnaleźć.
Luminar 3.1.3 ma nową bazę danych na bibliotekę i informacje o wprowadzonych zmianach (wszelkie działania na plikach są niedestrukcyjne i dopiero po eksporcie otrzymujemy nowe, zaktualizowane zdjęcie). Przy pierwszym uruchomieniu program prosi o pozwolenie na migrację ze starej bazy danych.
Co poza tym? Jeśli z jakichś powodów baza danych nie istnieje (np. została ręcznie skasowana, żeby szybko pozbyć się śmieci z dysku), można utworzyć ją od nowa w dowolnym miejscu (do tej pory było to domyślne, dosyć głęboko ukryte – teraz można to zrobić nawet na całkiem innym dysku). Jeśli baza danych została ręcznie przeniesiona, wystarczy wskazać ją programowi i wszystko zostanie poprawnie zaimportowane.
Ujednolicono w końcu skróty klawiszowe dla macOS i Windows. W sumie obecne różnice były dosyć łatwe do ogarnięcia, ale jednak co przyzwyczajenie to przyzwyczajenie. Teraz wszędzie jest tak samo.
Autorzy cały czas przyspieszają swój program. I dobrze, bo pod względem szybkości działania Luminar pozostawia wiele do życzenia. Tym razem znowu przyspieszono import zdjęć do biblioteki. Podobno tysiące zdjęć zajmuje kilka chwil. Nie wiem, nie sprawdzałem (sam zazwyczaj nie przekraczam setki), wierzę na słowo.
Podobno poprawiono otwieranie plików RAW w systemie macOS, zwiększono stabilność i szybkość przewijania zdjęć w galerii. Tu też wierzę na słowo, bo akurat u mnie problem jest. Nie mogę otworzyć plików RAF (z Fujifilm X-Pro2) pod Windowsem (na macOS jest OK). Ale nie wiem, czy to wina Luminara, czy jest jakiś problem w samym systemie. Na razie jednak nie mam możliwości przeinstalować Windowsa, żeby to sprawdzić.
Program ma się pojawić jesienią, więc już całkiem niedługo. Twórcy obiecują mega nowość: automatyczną podmianę nieba z uwzględnieniem przezroczystości szkła i kolorów sceny. Trudno mi to sobie wyobrazić w praktyce, chociaż filmiki reklamowe wyglądały naprawdę obiecująco. Znając jednak działanie innych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji możemy się spodziewać, że to będzie całkiem dobrze działać. Ja w każdym razie czekam z niecierpliwością.