Jak zrobić dobrą stronę mobilną pod SEO?
Smartfony i inne urządzenia mobilne już od lat są na porządku dziennym. Tak samo standardem powinny być strony responsywne. No właśnie, powinny. Bo nie wszystkie są. I to nie tylko te, które zapomniane wiszą w sieci od wielu lat, ale zdarzają się też nowe, których autorzy ostatnie lata spędzili chyba w karbonicie.
Urządzenia pochodzą z banku zdjęć Fotolia
Od ponad dwóch lat renponsywność jest wręcz obowiązkowa dla serwisów, których właściciele chcą się dobrze pozycjonować. Za jej brak Google odejmuje sporo punktów i w takim przypadku wszystkie inne działania SEO to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Zwróć jednak uwagę, że dobre strony mobilne, to nie tylko dopasowujące swoją szerokość, żeby nie na dole nie pojawiał się poziomy scrollbar. To także inne aspekty ułatwiające użytkownikom przeglądanie i Google również zwraca na to uwagę.
Co musisz zrobić?
- Usuń pluginy nie działające na urządzeniach mobilnych. Co prawda takich nie jest dużo, bo przeglądarki bardzo dobrze trzymają się standardów i są w większości zgodne ze swoimi odpowiednikami desktopowymi. Ale bardziej wymyślne funkcjonalności mogą sprawiać problemy. Ja sam miałem niedawno taki ze zwykłym obiektem FormData, co prawda nie na mobilku, ale na zwykłym Safari. Dlatego sprawdzaj stronę na tablecie i smartfonie zanim wypuścisz ją w świat.
- Przygotuj zwięzłe, uporządkowane i krótkie treści. Co to bez problemu mieści się na dużym ekranie, na małym wymaga wielokrotnego przewijania. Oczywiście trudno wymagać, żeby niniejszy wpis blogowy zmieścić na jednym ekranie i chyba nikt tego nie oczekuje, ale podstrona O firmie czy O mnie naprawdę nie musi być długa.
- Najważniejsze treści umieść na górze strony. Nie zmuszaj użytkownika do przewijania zanim dotrze do głównego tekstu strony. W przypadku niniejszego bloga na smartfonach nie pojawiają się trzy górne przyciski i pod logiem zaczyna się od razu wpis. Jeśli nie masz możliwości zwinięcia menu do hamburgera, przenieś go do stopki.
- Zadbaj przejrzystość, czytelność i minimalizm. Na dużej stronie można dobie pozwolić na jakieś ozdobniki (nawet wieśniackie latające koperty i mrugające światełka - co kto lubi), ale na smartfonie nie ma na to zwyczajnie miejsca a pstrokate tło tylko. Zauważ, że nowoczesne strony są minimalistyczne - jest tylko to, co potrzebne. Wyszukaj sobie wpisy Internetowe Żenuła i sprawdź, ile z tych stron poprawnie wyświetla się na urządzeniach mobilnych.
- Zoptymalizuj grafiki, zadbaj o krótki czas ładowania strony. Nie rozumiem podejścia ludzi, którzy uważają, że skoro sami mają nowoczesne komputery i szybkie łącza, to wszyscy też mają. Wrzucają więc na stronę gigantyczne grafiki i zdjęcia pozwalając, żeby to przeglądarka sama wszytko przeskalowała. A potem zdziwienie, że ich klienci nie chcą wchodzić na stronę, bo nie dość, że ta się długo ładuje to jeszcze płacą za zużyty transfer. Sam mam klienta, który przed serwisem właściwym zażyczył sobie „przedstronę startową”, na której wybiera się wyłącznie język, ale tło i dwie cyklicznie zmieniające się grafiki zajmują razem ponad 5MB! W dodatku są ogromne, żeby ładnie się wyświetlały na wyświetlaczach retina.
- Pamiętaj o odpowiedniej wielkości przycisków. Kliknięcie myszką nawet w zwykły link w treści nie jest problemem. Ale spróbuj to zrobić paluchem na smartfonie. I jeszcze traf we właściwy, gdy jest kilka obok siebie. Podobnie jest z przyciskami formularza. Dobre są takie, które bez problemu obsłużysz myszką i palcem. Ponadto na stronach Landing page przyciągają wzrok a o to tam właśnie chodzi.
- Zoptymalizuj formularze, usuń wszystkie zbędne pola tekstowe. Użytkownicy nie lubią dużo pisać nawet na dużych klawiaturach a na dotykowych jest to wręcz niewygodne. Jeśli więc oczekujesz ode mnie interakcji, to nie zmuszaj mnie do wprowadzania gigantycznej ilości danych, które do niczego nie są potrzebne.
- Analizuj dane z Google Analytics. Dowiesz się, z jakich urządzeń i przeglądarek korzystają Twoi klienci oraz którzy z nich zostali na stornie dłużej a którzy uciekli, zanim się do końca załadowała.
- Sprawdź strony narzędziami, które powiedzą Ci, co jest dobrze, co jest źle i jak to można poprawić: PageSpeed Insights, WatchScript - test ładowania www, Test your mobile speed.
Jeśli podoba Ci się wpis,
koniecznie zalajkuj,
skomentuj i zapisz się na
newsletter