Zapewne mało kto używa jeszcze Windowsa 7, a jeszcze mniej osób odpala na nim Blendera, zwłaszcza, że najnowsze wersje nie chcą z nim współpracować. Jeśli jednak jesteś taką osobą, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.
Jak zapewne wiesz, nie gonię za nowościami dla samego gonienia. Wolę nieco starszy, ale sprawdzony sprzęt i soft. Dlatego po kilku próbach podejścia do Windowsa 10, wróciłem do Windowsa 7.
Pojawił się jednak problem, że od jakiegoś czasu nowe wersje mojego ulubionego Blendera odmawiają uruchomienia pod starszym Windowsem. Niby wiadomo, że wszystko idzie do przodu, ale w tym wypadku nie jest to konieczne. Program nie używa żadnych technologii dostępnych wyłącznie w nowych wersjach systemu operacyjnego.
Długo używałem Blendera 2.92, ale w nowszej wersji dodano kilka ficzerów, które miałem ochotę wypróbować i może nawet włączyć do codziennej pracy, np. geometry nodes. W zasadzie pożegnałem się z nadzieją na nową wersję, ale dla pewności sprawdziłem w internecie, czy tylko ja jestem takim dinozaurem, czy może ktoś ma jeszcze podobny problem. No i okazało się, że nie tylko miał, ale nawet go rozwiązał.
Otóż ta wersja Blendera korzysta z biblioteki api-ms-win-core-path-l1-1-0. dll, której Windows 7 nie posiada. Gdzieś doczytałem, że chodzi korzystanie z nowej wersji Pythona, która pod Windowsem 7 nie jest już wspierana. Tłumaczenie mało wiarygodne, bo ta biblioteka nie ma nic wspólnego z Pythonem.
Znalazł się więc ktoś sprytny i przygotował tą bibliotekę dla Windows 7 i udostępnił na Githubie. W dodatku w wersjach 32 i 64-bitowej.
Po rozpakowaniu widać, że pliki są bardzo małe (niewiele ponad 100kB), więc z pewnością stanową jakąś zaślepkę i nie zawierają jakichś istotnych komponentów stanowiących serce Windowsa 10. Plik w odpowiedniej wersji wystarczy skopiować do folderu z Blenderem i można odpalać. Po kilku dniach pracy nie stwierdziłem żadnych problemów z działaniem (także z Pythonem), więc podtrzymuję swoje zdanie, odnośnie tego, że Blender nie potrzebuje niczego, czego nie oferowałby Windows 7. A sama biblioteka pewnie jest automatyczne wymagana przez nowy kompilator C++, w którym pisany jest Blender.
Chociaż oficjalną wersją jest Blender 2.93.2, to na horyzoncie jest już wersja 3.0 alpha. Na tej jednak wspomniany wyżej trik nie działa. Podczas próby uruchomienia krzyczy o jakąś funkcję, której jeszcze nie zaimplementowano. Odważnie jednak założę, że za jakiś czas ten problem też zniknie, bo myślę, że tu też nie ma nic, co wymagałoby nowszego Windowsa.
Na Wykopie (szkoda, że nie tutaj) dostałem odpowiedź, że ten sam autor zmusił Blendera 3.0 do współpracy z Windowsem 7.