Wreszcie mamy całkiem niezłą namiastkę prawdziwej zimy, trzeba więc narobić jak najwięcej zdjęć, żeby potem dzieciakom pokazywać, jak wygląda śnieg. Jest z nim jednak pewien problem, bo zazwyczaj wychodzi jako jasna, gładka plama a fajnie byłoby zobaczyć jego fakturę. Jak więc sobie poradzić ze śniegiem?
Z pomocą na pewno przyjdą darmowe filtry Nik Collection, więc jeśli jeszcze ich nie masz, ściągnij i zainstaluj jak najszybciej. Ja najczęściej używam Silver Efex Pro, który opisywałem przy okazji ratowania zdjęcia z Giewontu. Tym razem zrobimy sobie zdjęcie w delikatnej sepii. Całość oczywiście zrobimy w Adobe Photoshop.
Wczytaj więc zdjęcie o potraktujmy je wspomnianym filtrem z presetem o nazwie 024 pełny kontrast i struktura. To moim zdaniem jedno z najlepszych ustawień.
Następnie ukryj otrzymaną warstwę, utwórz zaznaczenie na podstawie jasności zdjęcia (PC: shift+ctrl+alt+2, MAC: shift+cmd+alt+2) i utwórz maskę na tej nowej warstwie. Następnie na tej masce otwórz okienko edycji poziomów (ctrl+L). Suwak z lewej strony przesuń do wartości 130, natomiast z prawej do początku narastania wykresu (niektóre zdjęcia mogą tego nie wymagać).
Włącz z powrotem warstwę, zmień jej tryb mieszania na Luminocity i kilkukrotnie rozmyj maskę filtrem Gaussian Blur. Promień dobierz w zależności od wielkości zdjęcia i szczegółów. Ja dla 15Mpx ustawiam promień na 70px i powtarzam użycie filtra około 10-15 razy (ctrl+F).
Więcej szczegółów wyciągniesz jeszcze przy pomocy opisywanego kiedyś tricku na uzyskanie zdjęć HDR. Zapraszam do zapoznania się z tym wpisem.
Teraz zdjęcie trzeba trochę ocieplić. Utwórz warstwę dopasowania Black & White ze wstępnymi ustawieniami jak na poniższym obrazku. Poeksperymentuj, może inne ustawienia suwaków w Twoim przypadku sprawdzą się lepiej. Włącz Tintę i wybierz jej, żeby uzyskać odpowiednie zabarwienie zdjęcia. Zmniejsz krycie warstwy do 40%.
Utwórz kolejna warstwę dopasowania, tym razem z krzywymi (Curves). Spłaszcza krzywą na kanale niebieskim, jak na poniższym obrazku. Zmniejsz krycie warstwy do 40%.
Czas na winietę. Eliptycznym zaznaczeniem zaznacz zdjęcie od lewego górnego narożnika do prawego dolnego. Utwórz nową warstwę i maskę (będzie miała kształt zaznaczenia). Odwróć kolory maski (ctrl+I). Teraz wypełnij warstwę czarnym kolorem a maskę rozmyj dwukrotnie filtrem Gaussian Blur z promieniem 250px. Zmniejsz krycie do 50%.
Utwórz warstwę dopasowania z krzywymi i skopiuj do niej maskę z winiety (przeciągnij z wciśniętym klawiszem alt). Ustaw krzywe jak na poniższym obrazku, winieta powinna się zrobić delikatna. Nie bój się eksperymentować.
Powiększ poniższe zdjęcia i porównaj sobie (do przełączania używaj strzałek na klawiaturze):
I jeszcze jeden przykład: