Mailing to jedno z podstawowych narzędzi Content Marketingu. Pozwala zbudować bazę odbiorców i raczyć ich co jakiś czas informacjami ze strony firmowej lub bloga. Wiele CMS-ów posiada lepsze lub gorsze wtyczki do obsługi newslettera, chociaż pewnie wielu z Was woli skorzystać z zewnętrznych, płatnych narzędzi. Tymczasem w Alib CyMeS jest to za darmo.
Zakładam, że już go używasz. Jeśli jeszcze nie, to zapraszam do wpisu o tym, jak szybko postawić bloga na Alib CyMeS. Wersja, którą pobierzesz ze strony alib.ad3.eu posiada 6 responsywnych tematów i kilka wtyczek, w tym tę do wysyłania newslettera. Wystarczy tylko ją włączyć i zapoznać się opisem (po kliknięciu w nazwę pluginu w zakładce Instalacja).
Po pierwsze mailing możesz wysyłać przy pomocy wbudowanej funkcji mail(), co jest niezalecane i wiele serwerów blokuje ją ze względów bezpieczeństwa. Lepszym sposobem jest użycie serwera SMTP. Po założeniu odpowiedniego konta na mailowego odszukaj plik _config.php w używanym szablonie i zdefiniuj następujące stałe wg informacji podanych przy zakładaniu konta:
Powyższe ustawienia będą też działać dla formularza kontaktowego, możesz więc od razu sprawdzić, czy są poprawne. Po prostu wyślij do siebie jakąś wiadomość ze strony.
Po drugie, jeśli masz tylko kilkudziesięciu odbiorców, możesz cały mailing wysyłać od razu. Jeśli jest ich więcej, niepotrzebnie obciążysz serwer i jeszcze zostaniesz uznany za spamera. Dlatego do wysyłki lepiej użyj CRON-a. Ty tylko uruchomisz kolejkę a serwer już sam zadba, żeby tysiące Twoich odbiorców otrzymało odpowiednią wiadomość. CRON-a włącz w panelu administracyjnym serwera i ustaw uruchamianie pliku cron.php (a folderze głównym CMS-a) np. co 10 minut.
Oczywiście u Ciebie lista newsletterów będzie na razie pusta i nie utworzysz nowego zanim nie zapisze się chociaż jeden odbiorca, co jest logiczne, bo komu chcesz go wysłać? Przejdźmy więc do...
W przeglądarkach króluje HTML5 i CSS3, standard mailowy wciąż jednak jest starszy niż dinozaury. Zapomnij o zaawansowanym pozycjonowaniu elementów czy wymyślnych efektach. Do dyspozycji masz tylko podstawowe formatowanie i tabelki. Po kliknięciu przycisku Edytuj CSS otworzy się okienko ze wstępnie zdefiniowanymi stylami kilku elementów. Edytuj je i dodaj własne. Style będą widoczne podczas dodawania i edycji treści newslettera.
Panel edycji jest zbliżony do tego co już znasz z edycji stron albo newsów, więc nie ma co się rozpisywać. Koniecznie zajrzyj jednak do instrukcji, żeby dowiedzieć się, czego nie powinieneś robić (tak samo jak w przypadku stron i newsów). Ważne jest też kilka rzeczy:
Jak zauważyłeś na pierwszym ekranie, mam już listę wcześniejszych newsletterów wraz z datą ich utworzenia i kilkoma ikonkami na końcu. Pierwsza służy do edycji wiadomości, druga do kasowania a ostatnia do szybkiego wysyłania bez konieczności przechodzenia do edytora. Jeśli Twoi odbiorcy są podzieleni na kategorie, możesz tutaj je wybrać (w końcu nie wszyscy muszą wszystko otrzymywać). Pamiętaj, że odbiorcy nieprzypisani ZAWSZE otrzymają newsletter.
Sporo tego, mam nadzieję, że dobrnąłeś do końca i zrozumiałeś chociaż połowę. Zresztą po zainstalowaniu CMS-a wszystko powinno być jasne. Jeśli jednak sobie z czymś nie radzisz, zajrzyj do instrukcji obsługi, albo napisz do mnie e-maila. Postaram się pomóc.