Grecja znana jest chyba większości z Was. Zazwyczaj jako miejsce wakacji wybierane są duże kurorty, znane wyspy. Warto jednak zainteresować się tymi mniejszymi, zwłaszcza jeśli chce się faktycznie odpocząć a nie imprezować od rana do wieczora.
Wszyscy lubimy oglądać, słuchać i czytać o cudzych wpadkach, błędach i pomyłkach. Podobno to jakaś forma dowartościowania się. Dlatego specjalnie dla Was opowiem o moim wyjeździe do Irlandii „za chlebem” i co z tego wynikło. Uwaga, będzie śmiesznie!
Wreszcie mamy całkiem niezłą namiastkę prawdziwej zimy, trzeba więc narobić jak najwięcej zdjęć, żeby potem dzieciakom pokazywać, jak wygląda śnieg. Jest z nim jednak pewien problem, bo zazwyczaj wychodzi jako jasna, gładka plama a fajnie byłoby zobaczyć jego fakturę. Jak więc sobie poradzić ze śniegiem?
Po wielu latach oczekiwania mamy w końcu porządną zimę. Mimo zimna, od którego pewnie większość z nas się odzwyczaiła, warto ruszyć dupę sprzed komputera i ruszyć na jakiś plener. Przyznam, że sam już dawno nie byłem na żadnym, trzeba się za czymś rozejrzeć...
Jak już niedawno pisałem, zdjęcia „prosto z aparatu” rzadko wychodzą tak efektownie, jak byśmy chcieli. Zwłaszcza jeśli nie mamy sprzętu za grube tysiące. A nawet wtedy czasami „trzeba trochę pomóc”, o czym świadczą coraz częstsze afery z udziałem znanych światowych fotografów.
Może będzie to dla Was szokiem, ale wiele zdjęć mistrzów, które tak podziwiamy, nie są zwykłymi odbitkami z kliszy. Nawet te, które powstały w czasach, kiedy nie było Photoshopa ani nawet komputerów, często były w różny sposób poprawiane.
Kręcą mnie zdjęcia z małą głębią ostrości. Gdybym mógł, wszystko bym fotografował pełnoklatkową lustrzanką na minimalnej przesłonie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jeśli Ty też lubisz małą GO, czytaj dalej...
No i mamy końcówkę 2015. Ostatni wpis i ostatni tutorial w tym roku, ale po Sylwestrze przyda się jak znalazł, kiedy będziesz ratować zdjęcia, które nie do końca wyszły tak, jak powinny :)
Dawno, dawno temu fotografia była monochromatyczna, chociaż niekoniecznie czarno-biała. Różne sposoby wywoływania i utrwalania zdjęć pozwalały na uzyskiwanie różnych odcieni i efektów. Teraz, gdy wszystko jest cyfrowo perfekcyjne, trzeba trochę pokombinować, żeby uzyskać efekt, kiedyś będący normą.
Tryb overlay (nakładka) jest jednym z ciekawszych trybów mieszania w Photoshopie jeśli chodzi o dodawanie efektów specjalnych do zdjęć lub grafik. Za jego pomocą wprawny rzemieślnik może zamienić marną fotkę w interesujący kawałek fotografii (no chyba że marność przekracza ludzkie pojęcie).
Fotograf pochodzi z banku zdjęć Fotolia
Dzisiaj trochę humorystycznie. Wygrzebałem znalezione gdzieś w różnych miejscach dowcipy związane z fotografią a szkoda byłoby je wyrzucić. Część jest trochę zdezaktualizowana, kto jeszcze pamięta, czym była klisza i do czego służyła?