Dzisiaj jest piątek, 03 lipca 2020
Cytaty motywacyjneDLACZEGO logo musi być wektorowe?Fotocyk
Easy Paint Tool SAI nie tylko do Mangi

Easy Paint Tool SAI nie tylko do Mangi

niedziela, 2012-01-0819234recenzje, software

To, że Manga jest znana na całym świecie, chyba dla nikogo nie jest niespodzianką. To, że Japończycy produkują na masę różnych programów do rysowania Mangi też raczej nie jest tajemnicą. Ale chyba nie wszyscy wiedzą, że niektóre z tych programów świetnie nadaje się także do innych celów.

W krajach zachodnich w zasadzie liczą się dwa programy: Photoshop do projektowania i Painter do malowania (Gimp, ArtRage dla amatorów i osób z mniej zasobnym portfelem). Inne wynalazki są tak niszowe, że nie zdobyły większej popularności. Tymczasem są dwa dosyć ciekawe programy, które mogą niektórych zainteresować. OpenCanvas czasami jest wspominany tu i ówdzie, ja jednak chciałem przestawić program jeszcze mniej znany, ale moim zdaniem lepszy, chociaż (niestety) od kilku lat już nie rozwijany.

Easy Paint Tool SAI - co potrafi a czego nie?

 • Tak jak lubię - jest mały, szybki (zwłaszcza podczas obsługi plików) i nie wymaga instalowania, chociaż oczywiście trzeba go kupić i zarejestrować.
 • Mimo posiadania swojego własnego formatu, można bez problemu pracować na plikach PSD - jest bardzo zgodny z Photoshopem. Co prawda nie ruszy obiektów inteligentnych czy warstw dopasowania, ale foldery (nawet zagnieżdżone), maski, tryby mieszania jak najbardziej.
 • Pozwala na tworzenie warstw rastrowych i wektorowych, co pozwala na edycję węzłów podczas robienia lineartów.
 • Każdy pędzel ma dużo ustawień (chociaż nie oszukujmy się, Paintera nie zaskoczy niczym), można też tworzyć własne, także na bazie bitmapy. Do pędzli można dodać tekstury.
 • Do każdego narzędzia można przypisać skrót klawiaturowy i pracować jak w Photoshopie. Niestety niektóre skróty są zarezerwowane na stałe i nie da się ich zmienić.
 • Do kolorów mamy kilka różnych suwaków, mikserów paletę swatches i scratchpad.
 • Maniacy mogą całkowicie spolszczyć plik językowy :)
 • Ma kilka funkcji, które wprowadzono dopiero w PS CS4 (ja mam CS3, więc bardzo je sobie chwalę) np. aktywowanie narzędzia tak długo jak jest wciśnięty klawisz i po jego puszczeniu powrót do poprzedniego narzędzia czy obracanie obszaru roboczego (w zasadzie w tego typu programach to standard, ale tutaj działa bardzo płynnie).
 • Bardzo małe wymagania sprzętowe, ruszy na starszych kompach i będzie dobrze działać.
 • Jest intuicyjny i wygodny w obsłudze.
 • Świetnie współpracuje z tabletem, ale nie rozpoznaje nachylenia piórka, co czasami by się przydało.
 • Realizm mediów nie powala, więc nadaje się raczej grafiki typu cartoon, ale niektóre narzędzia można tak skonfigurować, że jakąś namiastkę realizmu da się wycisnąć, zwłaszcza przy użyciu teksturowania pędzli. Zresztą zawodowi malarze pewnie i tak sięgną po Paintera. Bardzo ciekawie miesza nałożone kolory (o wiele lepiej niż OpenCanvas) i rozmazuje. W zasadzie większość moich grafik jest oparta na rozmazywaniu, co podobno jest bardzo krytykowane przez ilustratorów.
 • Brakuje mi obsługi tekstu - do rysowania komiksów jest to w zasadzie niezbędne narzędzie.
 • Niestety, dawno nie był aktualizowany (grudzień 2008) i raczej się nie zanosi na to, żeby powrócono do pracy nad nim. Szkoda, bo w zasadzie przydałoby się tylko kilka drobiazgów, żeby stał się hitem.

Zainteresowanych zapraszam do przetestowania: http://www.systemax.jp/en/sai.

A Ty korzystasz z Easy Paint Tool SAI? Daj znać w komentarzu, co sądzisz o tym programie

Jeśli podoba Ci się wpis,
koniecznie zalajkuj,
skomentuj i zapisz się na