Dlaczego warto współpracować z freelancerami?
niedziela, 2018-08-051294Biznes Na zaufanie klientów pracuje się latami. Zwłaszcza gdy jest się freelancerem, która to nazwa często włącza „czerwone światełko” klientom. Tu należą się „podziękowania” wszystkim tym, którzy mają w tym swój udział. Na szczęście z dnia na dzień jest coraz lepiej i freelance ma swój udział w rynku.
Wiadomo, że stereotypy (chociaż krzywdzące), z kosmosu się nie biorą. Tak samo brak zaufania do freelancerów ma jakieś źródło. Zazwyczaj szkodzą nam dorabiające sobie dzieciaki i, paradoksalnie, internet. Osobista rozmowa to często pierwszy krok do weryfikacji zleceniobiorcy. Zleceniodawcy zresztą też. A potem opinia rozszerza się na całą resztę freelancerów.
Z freelancerami jednak warto współpracować. Dlaczego?
- Mają zazwyczaj dużo niższe koszty niż agencja reklamowa. Nie zatrudniają pracowników, nie wynajmują drogiego lokalu, dzięki czemu są tańsi. Z drugiej strony mogą wyżej cenić swoją pracę, ale i tak często jest to z korzyścią dla klienta.
- Dokładnie wiesz, kto konkretnie będzie wykonywał projekt. W agencjach często jest duża rotacja pracowników, a co za tym idzie nigdy nie wiadomo, kto zajmie się projektem. Czasami przechodzi on przez kilka osób. Może więc będzie to ktoś doświadczony a może stażysta. Każdy ma też inny styl, który nie zawsze odpowiada klientowi. Portfolio freelancera zawiera jego faktyczne dokonania i wiadomo czego można po nim oczekiwać.
- Dopieszczą projekt. Grafik w agencji prowadzi często kilkanaście zleceń jednocześnie i nie ma fizycznej możliwości skupienia się na czymś dłużej. W efekcie często projektuje się na czas, żeby tylko wypchnąć projekt i wyjść o sensownej (w miarę) porze, zwłaszcza w piątek. Freelancer zna swoje możliwości, więc bierze tylko tyle projektów, żeby móc się do nich przyłożyć. Zwłaszcza, że pracuje na swoją markę i od realizacji zlecenia zależy, czy będzie miał następnego klienta czy nie.
- Nie mają pośredników w postaci szefa, przedstawiciela handlowego czy project managera, którzy często obiecują klientowi coś, czego nie da się zrobić z wielu przyczyn (zazwyczaj braku czasu albo ustalonego budżetu). Freelancer osobiście nadzoruje wszystkie etapy współpracy i jeśli coś obieca, to na 100% to zrobi. Klienci doceniają też bezpośredni kontakt z osobą, która zajmuje się realizacją.
- Freelancer to często tak naprawdę jednoosobowa agencja reklamowa i jest w stanie kompleksowo obsłużyć klienta w razie konieczności podzlecając komuś część prac. A to, czy pracuje sam, czy z dużym zespołem, to tak naprawdę jego osobista sprawa, byleby wywiązał się z powierzonego zadania.
Jeśli podoba Ci się wpis,
koniecznie zalajkuj,
skomentuj i zapisz się na
newsletter