Chyba nie da się ukryć, że ostatnio dużo zajmuję się Blenderem. To tak przy okazji zlecenia, które realizuję. W ciągu miesiąca spędziłem przy tym programie więcej czasu niż przez ostatnie kilka lat.
Przy okazji zacząłem dłubać też własne projekty i przeglądać zasoby internetowe, między innymi tutoriale. Nigdy nie uważałem się za guru Blendera, ale każdy kolejny tutorial uzmysławia mi, że znałem go jeszcze mniej niż mi się wydawało. Zwłaszcza, że od wersji 2.5 (tej ze zmienionym interfejsem) program szybko się rozwija i czasami trudno za nim nadążyć :)
Zasobów blenderowych w internecie jest zatrzęsienie, ale nie wszystko ma jakąś sensowną wartość. Jest jednak kilka miejsc, które warto w miarę na bieżąco śledzić, bo tam faktycznie coś się dzieje:
graphicall.org - tutaj na bieżąco wrzucane są robocze wersje Blendera, Gimpa i kilku innych programów. Są to oczywiście wersje niestabilne, więc trzeba się liczyć z tym, że nie wszystko będzie działać poprawnie. Ale na pewno będą bardziej aktualne niż oficjalne wersje na blender.org.
blendswap.com - bogate repozytorium modeli i całych scen. Szału nie ma, nie ma co oczekiwać, że ktoś będzie się dzielił super dopieszczonym projektem, nad którym spędził kilka miesięcy, ale czasami da się wyhaczyć coś co się przyda w naszych projektach.
blendernation.com - jest to niezwykle często aktualizowany blog. Czasami w ciągu dnia pojawia się kilka wpisów. Oczywiście dotyczy wszystkiego, co jest związane z Blenderem.
cgcookie.com/blender - bardzo często aktualizowane tutoriale i artykuły na temat Blendera.
blenderguru.com - sporo ciekawych wideotutoriali, chociaż niezbyt często aktualizowanych - około 1-2 miesięcznie. Za to temat jest potraktowany bardzo szczegółowo - filmy mają kilkadziesiąt minut. Do tego udostępnione są pliki blend do samodzielnego zgłębienia i wiele innych dodatków.
blenderguru.com/articles/cycles-shader-encyclopedia - zajebiście ciekawy artykuł o Cycles i parametrach wpływających na poszczególne materiały. Wszystko okraczone animacjami. To naprawdę solidny kawałek wiedzy, o wiele lepszy niż suche wzory i teorie.
blenderdiplom.com - wydaje mi się, że autorzy stawiają na tematykę organiczną. Są rośliny, owady i cząsteczki.
blenderart.org - przede wszystkim jest to perfekcyjnie przygotowany magazyn poświęcony Blenderowi. Niestety ukazuje się nieregularnie i bardzo rzadko. Szkoda, bo ostatnimi czasu Blender rozwija się tak prężnie, że artykuły szybko się dezaktualizują.
polskikursblendera.pl - w końcu coś lokalnego - Polski Kurs Blendera, oczywiście w formie wideotutoriali, w którym autor opisuje po kolei narzędzia programu. Plus - jest po polsku. Minus - autor często bywa nieprzygotowany (żadnego konspektu czy chociażby zarysu, co i w jakiej kolejności przedstawi), co często skutkuje sytuacjami, że coś nie działa tak, jak powinno albo autor nie może czegoś znaleźć, ale „gdzieś to tu było”. Szkoda, bo materiał podany jest w bardzo przystępnej formie, ale niestety mało profesjonalnie.