Content is king! Jednak co zrobić, żeby to rzeczywiście treść królowała na naszej stronie? Jakie błędy są najczęściej przez nas popełniane i co zrobić, aby ich unikać? Z czego one wynikają? Sprawdź, czy Ty też popełniasz te błędy.
Czynników jest kilka. Stworzenie treści właściwych dla potencjalnego klienta nie polega wyłącznie na prezentowaniu produktu lub usługi. Content Marketing należy najpierw dobrze zaplanować, a następnie realizować długofalowo. Gwoździem do trumny z pewnością jest nieregularne promowanie treści – skutkujące złymi wynikami. Strategia Content Marketingu, jak każda strategia marketingowa, wymaga wielu przygotowań i ustalenia priorytetów. Przedstawiamy siedem największych błędów popełnianych podczas realizowania strategii promocji firmy w sieci.
Każdy tekst, który zostaje opublikowany w Internecie, musi mieć adresata. Bardzo ważną kwestią podczas realizacji strategii jest określenie grupy docelowej. Pojęcie to oznacza zbiorowego adresata naszego komunikatu, a w szerszym ujęciu – klienta firmy. Czy są to nastolatki, przedsiębiorcy, czytelnicy komiksów , a może sportowcy?Aby dookreślić grupę docelową, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Trzeba wyobrazić sobie klienta i określić jego:
W badaniach robionych na potrzeby koncernów tworzy się również profil psychologiczny członków grupy docelowej. Opisuje się np. styl życia, poglądy polityczne, wyznanie czy preferencje muzyczne potencjalnych klientów. Każda z tych grup ma swoje ulubione miejsca w sieci: strony, media społecznościowe, fora, portale. Interesuj się tymi miejscami, obserwuj je i udzielaj się w nich.
W realizacji strategii najważniejszym zadaniem powinno być tworzenie i publikowanie treści wysokiej jakości. Nie wystarczy używanie popularnych fraz; najchętniej czytane są treści poszerzające wiedzę użytkownika i przekazujące wiele informacji. Coraz bardziej atrakcyjne stają się teksty blogerskie będące uniwersalnym środkiem przekazu dla różnych grup docelowych. Tworzenie treści poradnikowych, merytorycznych będzie sprzyjać budowie pozytywnego wizerunku firmy, przez co odbiorcy chętniej odwiedzą Twoją stronę.
W dobie urozmaiconych źródeł oraz mediów zostawienie suchej treści nie jest najlepszym pomysłem. Konieczne jest jest zróżnicowanie w postaci ciekawych i zapadających w pamięć elementów wizualnych. Przeprowadzasz wywiad? Piszesz artykuł blogowy? Urozmaić go zdjęciem, chwytliwą infografiką, czy materiałem wideo, które dopełnią wiedzę napisaną. Materiały w postaci wizualnej dodatkowo pełnią funkcję viralową dzięki, ponieważ są chętniej udostępniane przez potencjalnych odbiorców.
Nawet najlepiej i najrzetelniej napisany tekst, bez promocji w sieci nie przebije się szerzej. Dlatego tak ważne jest regularne prowadzenie kanałów społecznościowych, które powinny spełniać rolę platformy do informowania o wszelkich nowościach na Twojej stronie. Social media to przestrzeń, w której rodzą się opinie. Należy korzystać z takich kanałów jak Facebook, Twitter i YouTube, aby odpowiednio zareklamować markę. Dodatkowo warto wesprzeć się płatnymi reklamami na Facebooku, a także aktywnością na grupach powiązanych tematycznie z Twoją branżą oraz forach.
Teksty publikowane w Internecie nie powinny mieć jednolitej struktury. Po pierwsze dlatego, by zwrócić uwagę czytelnika. Po drugie, organizacja tekstu to jeden z elementów weryfikowanych przez Google w trakcie wyszukiwania treści. Warto stosować:
Pamiętaj także aby konsekwentnie trzymać się stylu jaki obrałeś w komunikacji z odbiorcą. Jeśli publikujesz bez zwrotów bezpośrednich, z dystansem i formalnie, trzymaj się tego. Przesadna bezpośredniość, emotikony, czy mało oficjalne zwroty mogą wprowadzić dezorientację w czytelniku, a tego lepiej uniknąć.
Między ofertą firmy a klientem jest jeszcze jeden element, który ma bezpośredni wpływ na budowanie popularności marki. Jest nim wyszukiwarka internetowa. Tworząc treści przeznaczone do publikacji, należy wykorzystywać optymalizację SEO, aby tekst był szybko i łatwo wyszukiwany przez użytkownika. Pamiętaj jednak, że sztuczne i nienaturalne lokowanie słów kluczowych tekście też nie jest dobrym rozwiązaniem. Znajdź złoty środek i optymalizuj z umiarem.